Chutney/dżem z aronii bez cukru

IMG_8208 (1)Nabyłam aronię, w ilości 3kg i stwierdziłam, że to jednak za dużo jak na nalewkę. W związku z tym część została przeznaczona na przerób. Nie mogąc się zdecydować dżem czy chutney zrobiłam dosyć wytrawny „przetwór”, który nadaje się do dań na słodko a w razie potrzeby z dodatkiem np. tymianku/cynamonu/kuminu nada się do mięsa.

Składniki:

2 kg aronii
2 kg jabłek i gruszek
ksylitol do smaku
ok. 10 g naturalnej pektyny

Przygotowanie:

Połowę umytej aronii zamroź na min. 24 godz. Możesz zamrozić całość, ale ja chciałam zachować chociaż część naturalnej cierpkości aronii. Jabłka i gruszki obierz, pokrój dosyć drobno pozbawiając nasion. Wrzuć do garnka i lekko podgotuj aż zrobią się szkliste. Dorzuć zamrożoną i świeżą aronię, zagotuj, odstaw do następnego dnia.

Drugiego dnia wstaw całość na mały ogień i pozwól, by dżem lekko „pykał”. Mój gotował się ok. 1,5 godziny. Teraz kluczowy moment: dodawanie pektyny bez użycia cukru! Po różnych eksperymentach z „grudkującą” się w dżemie pektyną wymyśliłam taki patent: proszek wsyp do miski, zalej szklanką wody i natychmiast zmiksuj. Dolewaj powoli do dżemu, cały czas mieszając. Być może wystarczy ci gęstość uzyskana z pektyny występującej naturalnie w owocach. Jeśli tak, omiń ten krok. Dosyp ksylitolu do smaku (ja użyłam 4 łyżek).

Gorący dżem przekładaj do wyparzonych słoików, zakręcaj natychmiast i stawiaj nakrętką do dołu. Następnego dnia możesz wstawić śmiało do szafki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *