Crème anglaise – miłe słodkiego początki

Crème anglaise to dosyć rzadki w konsystencji krem, który przygotowuje się z mleka, cukru i żółtek. Używany głównie jako dodatek do deserów. może być też bazą np. do crème brûlée. We Francji często podaje się crème anglaise z ciastem czekoladowym, co też zostało niedawno poczynione u nas :) Zanim jednak upiecze się ciasto, dobrze przygotować krem, gdyż będzie zdecydowanie lepszy jeśli spędzi noc w lodówce.

Przepis pochodzi z obowiązkowej w każdej francuskiej kuchni książki Ginette Mathiot „Je sais cuisinier”.

creme anglaise

Składniki:

1l mleka
100g cukru
6 żółtek
laska wanilii (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Połącz mleko z cukrem i zagotuj. Żółtka lekko ubij. Jeżeli masz garnek do gotowania mleka o podwójnym dnie wypełnianym wodą, przełóż do niego żółtka. Jeśli nie, wykorzystaj miskę i włóż ją do wypełnionego wodą garnka – krem przygotowuje się w kąpieli wodnej. Do żółtek po trochu dolewaj mleko z cukrem jednocześnie mieszając i podgrzewaj – nie za mocno, krem nie może się zagotować!

Dodaj ziarenka wanilii z rozciętej laski, a następnie włóż samą laskę – jest w niej jeszcze mnóstwo aromatu. Po ok. 5 minutach krem powinien lekko zgęstnieć do konsystencji słodkiej śmietanki. Gotowy crème anglaise wstaw do lodówki min. na 4-5 godzin.

Podawaj z ciastem czekoladowym, owocami, musem czekoladowym lub sam. Słodkości, mniam :)

Creme anglaise

Creme anglaise

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *